پرش لینک ها

وبینار تخصصی کاست کنترل و مهندسی منو

کاست کنترل یا مدیریت هزینه چیست؟

امروزه اغلب کسب و کار ها مجبور می شوند تصمیمات سخت مالی بگیرند و بدون در نظر گرفتن مباحث کاست کنترل از ابتدای شروع یک بیزینس این تصمیمات اغلب با قربانی کردن رشد و سود مجموعه اتخاذ می‌شود.

مدیران ارشد مالی به راه حل هایی برای کاهش سریع هزینه ها نیاز دارند که در عین حال به تحولی سریع بیانجامد و عملکرد سازمان هایشان را از حالت ضرر یا سر به سر به حالت سود ده تبدیل کند.

اگر یک مجموعه بخواهد همچنان خدمات با کیفیت بالا به مشتریان خود ارائه کند در اغلب مواقع مجبور می شود درصد بسیار زیادی و یا گاهی کلیه منافع مالی خود را از دست بدهد، اینجاست که مبحث کاست کنترل یا مدیریت هزینه همچون یک ناجی به کمک کسب و کار شما می آید و در جهت شناسایی هزینه های بیهوده و کنترل مخارج شما و کاهش هزینه های کسب و کاربرای افزایش سود به کمک شما می آید.

فرایند کاست کنترل یا مدیریت هزینه با بودجه بندی شروع می شود که نقش بسیار مهمی در کنترل هزینه های آتی در جهت حفظ و سودآوری خواهد داشت.

یکی از بالاترین هزینه های عملیاتی برای هر کسب و کاری هزینه راه اندازی و خرید وسایل و مواد اولیه آن است. مدیریت یک کسب و کار برای کنترل و بهینه سازی هزینه ها به اطلاعات بسیاری نیاز دارد. این اطلاعات به راه اندازی و خرید مواد اولیه با کیفیت و عوامل خطر مرتبط با آن اختصاص دارد.

اغلب مدیران مالی اطلاعات مهمی که برای اتخاذ تصمیمات هوشمند برای ادامه و رشد کسب و کار بدان نیاز دارند را دراختیارندارند. مقدار بسیار زیادی از اطلاعاتی که در اختیار آنها قرار داده می شوند مستعد خطا و قدیمی هستند. همچنین، ندانستن هزینه های عملیاتی واقعی و سرمایه گذاری هایی که در طول مسیر ایجاد یک شغل بدان اختصاص می یابد، موجب میشود تا در ادامه راه کمترین میزان سود به سرمایه گذار اختصاص یابد  و یا حتی در ادامه راه متحمل ضرر شود.

در واقع کاست کنترل ابزاریست مناسب برای دستیابی شما به میزان حداقل ۴۰ درصد صرفه جویی در هزینه ها. کنترل هزینه ها شامل کاهش هزینه ها به منظور افزایش سود، همگام با حفظ سطح کیفی خدمات است. اجرای این  سطح از کنترل می تواند تاثیر مثبت عمیقی بر سود در دراز مدت داشته باشد زیرا با داشتن این اطلاعات کلیه روند تخصیص هزینه ها محاسبه می گردد و اقدامات اصلاحی برای سود هر چه بیشتر انجام می شود. زیرا کنترل هزینه عامل مهمی در حفظ و رشد سودآوری است.

به عنوان مثال زمانی که شما مهم ترین و پرهزینه ترین آیتم های منوی خود را بشناسید، می‌توانید آن را حذف و یا در جهت سود بیشتر تغییرات مهمی را اعمال کنید، اما همچنان کیفیت را بالا نگه دارید.

امروزه موفق ترین مجموعه ها حتی در بدترین شرایط اقتصادی نیز کسانی هستند که به صورت هدفمند از جداول مربوط به کاست کنترل استفاده کرده و همواره این دانش را از ابتدای کار برای کنترل و محاسبه کامل هزینه ها و نحوه مدیریت آن ها به کار بسته اند.

مهندسی منو چیست؟

مطالعات نشان داده اند که یک منو خوب طراحی شده می تواند سود شما را تا 20 درصد افزایش دهد. انتخاب کانسپت و طراحی یک منو اگرچه به نظر ساده می رسد اما اگر توسط یک متخصص انجام شود و یا شما اصول کار را بدانید تاثیر بسزایی در کسب سود بیشتر خواهد داشت زیرا منوی شما ابزاری است که فروش بیشتر را به سمت شما سوق می دهد و در واقع آیینه سلایق و تخصص کافه و یا رستوران شماست.

یکی از مهمترین نکاتی که باید در طراحی یک منو مورد بررسی و توجه قرار بگیرد ماتریکس منو است . در واقع ماتریکس منو به تفکیک دقیق و طبقه بندی شده هر آیتم در منو بر اساس محبوبیت و سود آوری اشاره دارد و در چهار طبقه اصلی قالب بندی می شود. این چهار دسته عبارتند از:

Star=  ستاره ها محبوب ترین و سودآورترین آیتم های منو شما هستند. تولید آنها ارزان است و مهمانان شما اغلب آنها را سفارش می دهند.

Plow horse= اسب های شخم زن  آیتم هایی هستند که مقدار زیادی فروخته می‌شوند اما حاشیه سود کمی دارند .اگر شما این آیتم ها را در منوی خود بشناسید، میتوانید فرایند تولید آنها را مورد بازنگری قرار دهید تا هزینه تولید آنها را کاهش داده و همچنان به فروش آنها ادامه دهید.

Puzzle= پازل ها اقلامی هستند که شما دوست دارید آنها را بیشتر بفروشید زیرا حاشیه سود خوبی دارند. شناخت این آیتم های کم فروش و پر سود و تغییر موقعیت این موارد در منو و انجام یک تبلیغ برای افزایش حجم فروش این آیتم ها، باید در دستور کار شما قرار بگیرد زیرا اگر توضیحات منوی شما به اندازه کافی وسوسه انگیز نباشد، مهمان آنها را سفارش نمی دهد.

Dog= سگ ها آیتم هایی در منو هستند که محبوبیت کمی دارند و حاشیه سود بسیار پایینی دارند. اینها بازنده‌های منوی رستوران و کافه شما هستند زیرا آنها به اندازه کافی محبوب نیستند و سود خوبی ندارند.

چگونه یک مجموعه به سودآوری میرسد؟

در میان علل متعددی که سودآور بودن یک کافه و یا رستوران را تضمین میکند، کاست کنترل  و مهندسی منو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اگر شرایط دو رستوران با هم برابر باشد آنگاه تنها عامل سودآور بودن یک مجموعه نسبت به دیگری، مدیریت هزینه و آیتم های موجود در منو است. ایده مهندسی منو توسط متخصصین و اساتید حرفه‌ای به صنعت رستوران آورده شد این دانش آنچنان محبوب واقع شد که موفق ترین کافه و رستوران های دنیا از آن بهره می برند استراتژی های بسیار مهمی که در جهت پرفروش بودن یک ایتم خاص در منو به کار گرفته می شود همگام با مهندسی منو، سود یک مجموعه را افزایش خواهد داد.

اطلاعات شفاف به شما کمک می‌کند تا کسب و کارتان را در مواقع دشوار ادامه دهید.

راه حل مجموعه ریتون برای دستیابی شما به حقایق موردنیازتان برای درک بهتر سرمایه گذاری و نیز ابزارهای مناسب برای دستیابی به سود بیشتر ، کنترل هزینه های جاری و اصول مهندسی منو در صنعت کافه و رستوران، شرکت در دوره کاست کنترل می باشد.

تاکنون چندین دوره به روایت حافظ صفایی در مجموعه ریتون برگزار شده است که شرکت کنندگان در آن سمینار توانسته اند تغییرات مثبتی در کسب و کار خود ایجاد کنند. این دوره ها به دو صورت آنلاین و آفلاین در دسترس شماست.

برای پیش ثبت نام فرم زیر را پر کنید

احراز هویت(Required)
تاریخ(Required)
آدرس(Required)
ID اینستاگرام(Required)
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
حساب کاربری
تماس با ما
فروشگاه
خانه