پرش لینک ها

مشاوره و راه اندازی

در اکثر کشورهای دنیا صنعت قهوه دوره ای رو به رشد را تجربه می‌کند.
زیرا نسل جوان نه فقط به قهوه، بلکه به قهوه های خاص با کیفیت که فقط از یک کافی شاپ خاص می توانند تهیه کنند، علاقمند می شوند و در صورت حفظ کیفیت به آن وفادار می مانند.
در نتیجه، از طرفی با افزایش علاقه به قهوه و همزمان با آن گسترش صنعت بارتندینگ در ایران و پیدایش نوشیدنی های سرد با طعم ها و متدهای پیچیده و از طرف دیگر تبدیل شدن کافه ها به مکان هایی برای تفریح خانواده ای ایرانی، اکنون زمان بسیار خوبی برای افتتاح یک کافی شاپ با کانسپت و مدلی جدید همچون کافه بیکری، کافه رستوران ، کافه بار، کافه رستری ،کافه بیسترو و لانژ است.
بسیاری از سرمایه گذاران در این حوزه تجربه لازم جهت راه اندازی مدل های جدید کافه را ندارند و تیم ریتون با متخصصین مجرب اینجاست تا در این مورد به راهنمایی های ویژه و مشاوره های تخصصی را با شما به عمل آورد، تا به دید وسیع و اطلاعات کافی دست پیدا کنید.
در اینجا مهمترین مراحلی را که باید برای راه اندازی کسب و کار خود دنبال کنید برای شما شرح خواهیم داد:
راه اندازی هر نوع کسب و کار خدمات مواد غذایی از رستوران یا کافی شاپ گرفته تا بوفه های بیرون بر بسیار پیچیده است. ما این فرآیند پیچیده را به مراحل مختلفی تقسیم کردیم تا بتوانیم در ساده تر شدن این فرآیند به شما کمک کنیم.

۱-انجام تحقیقات
قبل از این که حتی تصمیم بگیرید که می خواهید به دنبال افتتاح یک کافه باشید، باید تحقیقات کاملی در این زمینه انجام دهید. در واقع تحقیقات به شما می‌گوید که آیا نیاز به کافی شاپ خوب در آن منطقه خاص وجود دارد یا نه و آیا می توانید با کسب و کارهای موجود در آن منطقه رقابت کنید ؟ یا خیر.
شما باید به رقبای خود در آن منطقه توجه ویژه‌ای داشته باشید و ببینید آیا کافی شاپ های موجود در آن منطقه دارای امتیازاتی هستند که شما بتوانید با حفظ کیفیت با آنها رقابت کرده و از آنها پیشی بگیرید؟
زیرا رقابت در عین حفظ کیفیت، در تجارت هزینه های بسیاری را به شما تحمیل خواهد کرد، پس اگر در مرحله انجام تحقیقات، شما به اطلاعات درستی از منطقه و رقبای خود دست یافته باشید، احتمال ریسک شکست شما بسیار پایین خواهد آمد.

علاوه بر این، اگر تجربه‌ای در صنعت خدمات غذایی و یا داشتن یک کسب و کار ندارید اما علاقمند به راه‌اندازی یک کافی شاپ هستید، پیشنهاد می کنیم با صاحبان مشاغل دیگر در منطقه خود صحبت کنید، به این ترتیب شما می توانید قبل از شروع نوشتن طرح کسب و کار از مشاوره آنها بهره مند شوید زیرا آنها ممکن است بتوانند اطلاعات ارزشمندی در مورد منطقه و ویژگی‌های خاص اداره کافی شاپ و یا رستوران را به شما ارائه کنند.

۲- کانسپت و مفهوم خاصی را انتخاب کنید
هنگامی که تصمیم به راه اندازی یک کافه و رستوران گرفتید می توانید شروع به فکر کردن در مورد مفهوم کافی شاپ خود کنید. در واقع مفهوم کافی شاپ شما هویتی است که تمامی آیتم های کسب و کار شما را از دیزاین داخلی گرفته تا طراحی منو در برمیگیرد و به یکپارچه سازی و هماهنگی آنان کمک می کند.
یک مفهوم و کانسپت خوب می تواند مزیت بسیار منحصر به فرد و رقابتی را برای کسب و کار شما ایجاد کند. در اینجا سعی می کنیم مهمترین چیزهایی را که شما باید برای انتخاب مفهوم کافه به آن فکر کنید را عنوان کنیم:
مشتری هدف شما چه کسی است؟
به بیان دیگر آیا شما قصد دارید برای نسل جوان قهوه و نوشیدنی هایی سرو کنید که می خواهند زمان زیادی را با آرامش در کافه شما بگذراند و یا قشر مخاطب شما کارمندانی هستند که با عجله برای گرفتن قهوه و یا نوشیدنی به شما مراجعه خواهند کرد وسوال مهم دیگر این است که مشتریان منطقه شما مایل به پرداخت چه مقدار پول هستند؟
ممکن است شما علاقه زیادی به باز کردن یک کافه خاص و لاکچری داشته باشید، اما اگرکافه در محله ای که عمدتاً طبقه ضعیف در آن زندگی می‌کنند واقع شود، متقاعد کردن مشتریان شما برای پرداخت هزینه نوشیدنی ها سخت خواهد بود.

آیا انتظار دارید که اکثر مشتریان شما سفارشات خود را دریافت کنند یا می‌خواهید کافی شاپ خود را به محیطی دلپذیر برای کار و استراحت مشتریان تبدیل کنید؟
پاسخ به این سوالات بسیارمهم و قابل تامل است زیرا وقتی در نظر میگیرید که شما باید کدام جمعیت را مورد هدف قرار دهید و روزانه قادر هستید به چند نفر سرویس با کیفیت ارائه کنید، در واقع همزمان در این مرحله شما می توانید برنامه ریزی کنید که نام کافی شاپ شما چه باشد منوی کافی شاپ شما چگونه باشد و چه سبک دکوری میخواهید داشته باشید.
داشتن یک مفهوم و کانسپت خوب و قوی به شما کمک می‌کند تا کافه شما برای موقعیت های آینده و رقابتی آماده‌تر باشد.

3-بهترین منابع تامین مواد اولیه کافه خود را بیابید
سرو قهوه و نوشیدنی های با کیفیت مهمترین جنبه مدیریت یک کافی شاپ است، بنابراین یافتن منابع خوبی از دانه های قهوه و تهیه مواد اولیه نوشیدنی های شما ضروری است.
بسیاری از کافی‌شاپ‌ها دانه های قهوه خود را به صورت عمده از یک رستری خریداری می کنند ، بنابراین شما باید بهترین رسترها را با توجه به منطقه ای که در آن هستید و سلیقه مشتریان تان بشناسید. در طی این فرایند به یاد داشته باشید که قیمت مواد اولیه شما باید به صورتی باشد که به شما اجازه دهد تا نوشیدنی های با کیفیت تولید کرده و سود آن ها را به حداکثر برسانید، بنابراین شما به مقدار مشخصی از تنوع در تامین مواد اولیه نیاز دارید.

4-یک بیزینس پلن و طرح جامع کسب و کار بنویسید
برای موفقیت هر نوع عملیات در سیستم مواد غذایی شما به یک طرح تجاری مستحکم نیاز دارید. بیزینس پلن و یا طرح کسب و کار شما به شما کمک می کند تا هدف خود را نهایی کنید، ساختار مالکیت کافی شاپ را برنامه ریزی کرده و امور مالی خود را طرح ریزی کنید. منوی خود را ایجاد کنید و تحقیقات رقابتی خود را فهرست کنید.
این مسئله نه تنها به شما کمک میکند تا دیدی وسیع و شفاف از میزان سود و ریسک خود به دست بیاورید، بلکه باعث می شود به یک طرح کسب و کار دست یابید تا میزان بودجه مورد نیاز شما برای راه اندازی کافه مشخص گردد.
به طور خلاصه در یک طرح کسب و کار و بیزینس پلن استاندارد باید بخش هایی نظیر:
نتایج تحقیقات و بررسی‌های اجمالی
تحلیل بازار
پیشنهادات تجاری
ساختار سهام و مالکیت
و استراتژی بازاریابی و تبلیغات را در نظر بگیرید.

5-بودجه کافی برای راه اندازی اختصاص دهید
تخصیص بودجه برای راه اندازی این است که برای کافی شاپ جدید خود سرمایه راه اندازی دریافت کنید، زیرا راه اندازی یک کافی شاپ پرهزینه است و ما توصیه می کنیم که با مبلغ کم و بودجه پایین چنین کاری را انجام ندهید و مطمئن باشید که بودجه کافی در اختیار دارید تا بتوانید تمام تجهیزات و لوازم مورد نیاز کسب و کار خود را تهیه کنید، علاوه بر این، معمولاً در راه اندازی یک کافی شاپ جدید، شش ماه طول میکشد تا این بیزینس به نقطه سر به سر برسد، بنابراین بودجه اولیه شما باید بتواند هزینه های عملیاتی را تا زمانی که کسب و کار شما به سود می رسد، پوشش دهد.
هنگامی که به دنبال بودجه برای افتتاح کافی شاپ هستید، ممکن است تعجب کنید که باز کردن یک کافه چقدر هزینه دارد و برای شروع به چه مقدار پول نیاز دارید . هزینه کل افتتاح یک کافی شاپ به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها موقعیت مکانی شماست. زیرا ممکن است هزینه های مربوط به خرید تجهیزات، اثاثیه و تهیه مواد اولیه متفاوت باشد. همچنین در برخی مواقع ممکن است شما مجبور به بازسازی ساختمان شوید که این نیز بر هزینه ها اضافه خواهد کرد.

در پیدا کردن فضای تجاری بیش از حد وسواس بخرج دهید ، زیرا پیدا کردن یک فضای تجاری مناسب برای کافه شما می‌تواند تضمین کند که کسب و کار شما جریان ثابتی از مشتریان را مشاهده خواهد کرد. همچنین شما می‌توانید از نظرات یک کارشناس خبره برای تجزیه و تحلیل موقعیت مکانی، عوامل بسیاری همچون جمعیت ، فاصله از رقبای منطقه، مقررات و نیز فضای پارک ماشین و یا میزان ترافیک را در نظر بگیرید.

6-دریافت مجوزهای لازم
مجوز های زیادی وجود دارد که یک کافی شاپ قبل از شروع کار به آن‌ها نیاز دارد . مجوزهایی که کسب و کار شما به آن نیاز دارد و نحوه دریافت آن ها ممکن است بر اساس شهر و یا منطقه متغیر باشد بنابراین با افراد خبره در این زمینه مشورت کنید تا مطمئن شوید که تمام مدارک را تهیه کرده اید. علاوه بر این ، صدور این مجوزها در نظام اداری ایران بسیار زمان‌بر است. مطمئن شوید که از قبل طوری برنامه ریزی کنید تا زمان کافی را برای دریافت آن ها داشته باشید.

7-طرح ویژه کافی شاپ خود را در نظر بگیرید
حال که سایر موارد بالا در ذهن شما مشخص شد، طراحی محوطه کافه خود را انجام دهید و به این فکر کنید که می خواهید چه نوع فضایی ایجاد کنید. این فضا قرار است مفهومی باز و دلپذیر را القا کند و یا باید مدرن و دنج باشد. فضا را طوری در نظر بگیرید که بتوانید حداکثر تعداد صندلی را درآن بگنجانید. انتخاب رنگ و سبک مبلمانی که استفاده می کنید بسیار بر مشتریان شما تاثیر می گذارد. رنگ های تیره باعث می شوند تا احساس صمیمی‌تری داشته باشد و رنگ های روشن احساس جذابیت بیشتری به فضا می دهد و اشتهای مشتریان را افزایش می دهد.
علاوه بر این، اگر شما به به دنبال سبک های زیبایی شناسی معاصر هستید، مبلمان شما باید با آن سبک مطابقت داشته باشد.

8-تجهیزات کافه خود را سفارش دهید
داشتن تجهیزات قهوه و سرو نوشیدنی با کیفیت بالا برای هر کافه یا کافی شاپی که میخواهد موفق شود، ضروری است. در حالی که برخی از انواع تجهیزات ممکن است از فروشگاهی به فروشگاه دیگر متفاوت باشد، تجهیزات بسیاری وجود دارد که هر کافی شاپی به آن نیاز دارد.
لیستی از تجهیزاتی که کافی شاپ شما باتوجه به منوی شما به آن نیاز دارد را آماده کنید. به طور مثال، دستگاه اسپرسو ساز، آسیاب قهوه ، یخچال و فریزر، یخ ساز، ظروف مرتبط با سرو نوشیدنی و فنجان های اسپرسو فقط تعدادی از اقلام این لیست بلند و بالا هستند. بنابراین پیش از سفارش این تجهیزات حتماً با متخصصین این امر در گروه آموزشی ریتون مشورت کنید.

9-کارکنان خود را استخدام کنید و به آنها آموزش دهید
خدمات عالی به مشتریان برای موفقیت کافه جدید شما بسیار ضروری است. بنابراین هنگام استخدام کارمندان دقت زیادی به خرج دهید.
علاوه بر این، سطح تجربه‌ای که میخواهید متقاضیان کار در کافی شاپ شما داشته باشند را در نظر بگیرید. ابتدا باید به سبک مدیریتی خود فکر کنید و اینکه آیا می خواهید کارمندان تازه کار را خودتان آموزش دهید یا به جای آن به دنبال باریستا ها و بارتندر های با تجربه باشید.
در هنگام آموزش کارمندان خود دقت کافی داشته باشید و از افراد متخصص در این زمینه بهره ببرید، زیرا ممکن است شما فکر کنید تنها طرز ساخت نوشیدنی های گرم و سرد و آموزش آنها در این زمینه کافیست، اما واقعیت این است که امروزه مشتریان ترجیح می دهند اطلاعات بیشتری در مورد نوشیدنی ها کسب کنند، بنابراین کارکنان شما باید بتواند به سوالات آنها پاسخ دهند و یا پیشنهاداتی برای انتخاب هرچه بهتر این نوشیدنی ها ارائه کنند.
بدین منظور، بهتراست از یک مربی متخصص استفاده کنیم. زیرا فرهنگ قهوه و نوشیدنی های سرد همواره در حال تغییر و رشد است و داشتن اطلاعات مهم، مفید و کاربردی در این زمینه، به بهبود کسب و کار شما و تضمین بقا و سودآوری آن کمک شایانی خواهد کرد.

10-کافی شاپ خود را باز کنید
پس از نوشتن طرح کسب و کار و بیزینس پلن، یافتن مکان، تجهیز آن با تجهیزات و کارکنان آموزش دیده، در نهایت شما آماده هستید تا کافه خود را باز کنید.
قبل از افتتاح رسمی مطمئن شوید که کافی شاپ جدید خود را در رسانه های اجتماعی و تابلوهای محلی تبلیغ کنید تا علاقمندان را به سوی خود جذب کنید. تخفیف های ویژه در روز افتتاحیه می‌تواند به تشویق مشتریان برای توقف و تبدیل شدن به مشتریان همیشگی شما کمک کند.
کافی شاپ ها و رستوران ها همانند دیگر موسسات خدمات غذایی برای حفظ سودآوری به یک جریان ثابت از مشتریان دائمی نیاز دارد، سه مولفه اصلی برای راه اندازی یک کافی شاپ موفق و به دست آوردن افراد وفادار وجود دارد:
کارکنان خوش برخورد و آگاه
قهوه و نوشیدنی های سرد خلاقانه و با کیفیت
فضای دلپذیر با چیدمانی راحت و دیزاین مناسب
مارکتینگ و برندگینگ اصولی

سخن پایانی
همانطور که پیشتر اشاره شد افزایش علاقمندان به قهوه و نوشیدنی های سرد با کیفیت بالا فرصت بسیار مناسبی را جهت افتتاح کافه های مدرن و خلاقانه فراهم آورده است. مهمترین چیزی که هنگام راه اندازی یک کافی شاپ جدید باید در نظر داشته باشید این است که منظم بمانید و برنامه تجاری خود را با جدیت دنبال کنید.
پس از افتتاح و شروع به کار باید بر روی ایجاد یک پایگاه برای حفظ مشتریان وفادار کار کنید. اینگونه کافی شاپ جدید شما برای موفقیت تمام موانع را از سر راه خود بر خواهد داشت.
در این مقاله سعی کردیم نکات اولیه و مهم راه اندازی یک کافه را با شما در میان بگذاریم، اما بی شک راه اندازی یک کافی شاپ مراحل سخت و پیچیده تری دارد که نیازمند مشاوره با افراد متخصص است.
اگر شما یکی از کسانی هستید که علاقمندید تا کسب و کار جدید خود را در این زمینه راه اندازی کنید، مشاورین ریتون گزینه بسیار مناسبی برای تضمین موفقیت بیزینس شما هستند. ما درتمام این مراحل کنار شما هستیم و میکوشیم بهترین خود را برای راه اندازی کسب و کار شما ما در اختیار قرار دهیم.

برخی از مجموعه هایی که تاکنون با مشاوره مجموعه ریتون راه اندازی شده اند عبارتند از:
اورین لانژ
نامبر سیکس
درچه

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
حساب کاربری
تماس با ما
فروشگاه
خانه