پرش لینک ها

دوره باریستا

عاشقان دنیای قهوه با واژه باریستا کاملا آشنا هستند. باریستا فرد ماهری ست که تمام نوشیدنی های گرم و سرد بر پایه قهوه ی یک کافه را با استفاده از دانش خود و دستان ماهرش و همچنین با اشتیاق و علاقه شدیدی که به قهوه دارد، آماده می کند. ممکن است برخی افراد فکر کنند که تمام این نوشیدنی ها به وسیله دستگاه اسپرسو آماده می شود اما خوب می دانیم که چنین نیست. در حقیقت این مهارت و تسلط باریستا ست که کیفیت نهایی یک نوشیدنی را تعیین می کند.

واژه باریستا از کجا می آید ؟

قهوه خانه های قرن نوزدهم مکان های آرامی بودند، جایی برای استراحت همه قشرهای جامعه و صحبت در رابطه با مسائل مختلف روزمره.

 این مکان شروع به جذب کارگران کرد، زیرا آنها با قدرت کافئین و فواید قهوه آشنا بودند و سعی می کردند بیش از پیش قهوه بنوشند و بیشتر و بهتر کار کنند، بنابراین کلمه باریستا ظهور کرد. این یک واژه ایتالیایی است و به کسی اطلاق می شود که مسئول قسمت غیر الکلی یک بار است و به شخصی گفته میشود که قهوه را تهیه می کند.

باریستا در کافه مسئولیت تهیه نوشیدنی های گرم و سرد بر پایه قهوه را برعهده دارد. این شخص که می تواند خانم یا آقا باشد، امروزه در تمامی کافه های  دنیا حضور دارد.

لباس باریستا ها معمولاً از سایر افراد متمایز است و لباسی به نام اپرون بر تن دارند. دانش تئوری و نیز عملی یک باریستا تاثیر بسزایی در کیفیت و طعم قهوه ای که او تهیه میکند، دارد. به عنوان مثال یک باریستای خوب باید به طور دقیق باید میزان عوامل مختلفی را برای تهیه یک شات اسپرسو تعیین کند. اینکه چه نوع قهوه، چه درجه رست یا برشتگی و نوع آسیاب حتی میزان دما و فشار آب و  و اینکه در چه مدت زمانی باید عصاره گیری انجام شود، همه و همه به عهده باریستا است.

امروزه یکی از مهمترین معیارها برای سنجش حرفه‌ای بودن یک کافه میزان تسلط باریستای آن مجموعه به مهارت ها و توانایی او در تهیه انواع قهوه است، زیرا درست کردن یک قهوه استاندارد اصول و ریزه کاری های زیادی دارد و فقط یک باریستای حرفه ای می تواند با مطالعه تمرین و آموزش اصولی و درست، به مهارت تهیه قهوه های حرفه‌ای دست یابد. باریستا جزوه مهمترین پرسنل یک مجموعه کار کافه است و می تواند با استفاده از دانش و مهارت خویش مهمانان را شگفت زده کند.

 یک باریستای خوب دارای مهارت‌های حرفه‌ای فراوانی است

غیر از دانش تئوری مبنی بر شناخت انواع قهوه ها و شناخت نژاد ها و خاستگاه های آن، تسلط بر دستگاه اسپرسو و نیز آسیاب همچنین شناخت اجزاء مختلف این ماشین ها و تسلط کامل بر نحوه کار آنان از ملزومات موفقیت یک باریستا است.

قهوه یکی از پر طرفدارترین نوشیدنی های دنیا است که در بین تمامی فرهنگ ها جایگاه ویژه ای دارد، میلیونها فنجان قهوه هر روز نوشیده می شوند و این مسئله نشان دهنده این است که حفظ کیفیت و البته خلاقیت باریستا در آماده سازی قهوه ها نقش بسزایی در پیشروی این صنعت ایفا می کند. علاقه مندی مشتریان به قهوه های نسل سوم و قهوه های دمی امروز بیش از پیش گسترش یافته و استفاده از هنر لته آرت  حس بسیار خوبی را به مشتری هدیه می دهد.

اما مهارت های یک باریستای حرفه‌ای به ساخت انواع قهوه ها با ماشین اسپرسو ختم نمی شود. در واقع او باید طعم های مختلف قهوه ها را  بشناسد  و کیفیت قهوه را بسنجد.  زیرا او تنها کسی است که بعد از ایجاد یک رابطه دوستانه و موثر با مشتری درمی‌یابد که چه طعم و نوع دم آوری مناسب  اوست، بنابراین می تواند به او بهترین پیشنهاد را بدهد و خاطره ای ماندگار در ذهن او  ثبت کند.

یک باریستای خوب تمامی آیتم های منو را به خوبی می شناسد و در تهیه انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو مانند کاپوچینو، موکا و لته مهارت بسیاری دارد. در سال های اخیر این شغل به جایگاه بسیار خوبی در ایران و جهان  دست یافته است و مسابقات جهانی باریستا نیز هر سال برگزار می گردد. شاید با توجه به توضیحاتی که دادیم این مهارت کمی دست نیافتنی به نظر بیاید، اما واقعیت این است که به کمک دوره های تخصصی و جامعی ای که در دو بخش تئوری و عملی همراه با پشتیبانی که توسط اساتید درمجموعه ریتون انجام میشود تحقق این رویا کار سختی نیست. اساتید مجرب مجموعه ریتون با سالها تجربه در زمینه راه اندازی بارهای گرم مجموعه های مختلف ونیز تدریس جدیدترین شیوه های دم آوری قهوه، تمامی این مهارت ها را در کوتاه ترین زمان ممکن به شما می آموزند.

آموزش مکرر و دست نکشیدن از یادگیری عامل بسیار مهمی در موفقیت یک باریستا است چرا که در نهایت خلاقیت و تخصص اوست که استراتژی یک کافه را تعیین می کند.

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، علاقمندان به صنعت قهوه برای کسب مهارت های لازم میتوانند در دوره های باریستا مجموعه ریتون شرکت کنند.

 این دوره ها به صورت  تخصصی از سطح پایه تا پیشرفته اطلاعات بسیار مفیدی را در دو بخش تئوری و عملی در اختیار هنرجویان عزیز قرار می دهد،  به صورتی که شما پس از پایان این دوره می توانید وارد بازار کار شوید.

 سرفصل های اصلی آموزش عبارتند از:

 تاریخچه قهوه

مدیریت بار

 شناخت دانه سبز

 آشنایی با برشته کاری قهوه

شناخت ابزار و تجهیزات بار

عصاره گیری اصولی و اسپرسو کالیبریشن

قهوه های دمی

لته آرت و اصول فوم گیری

 رسپی های استاندارد کافه

 اصول باریستایی

 همچنین در تمامی این دوره ها مواردی همچون شیمی آب و کنترل چارت عصاره گیری نیز تدریس می شود.

پیش از شروع کلاس به چه پیش زمینه هایی نیاز است ؟

آشنایی کلی در زمینه بار گرم برای شرکت در این دوره کافیست و قبل از شروع دوره مطالب جهت همسطح شدن دانشجویان ارائه می گردد.

 در پایان هر دوره ، مسابقه ای بین هنرجویان دوره برگزار می شود که هم مطابق با استانداردهای ملی است و هم جهت محک زدن اطلاعات هنرجو و نیز توانایی های اوست. همچنین، مدرک حضور در دوره به زبان لاتین از طرف گروه آموزشی مولکولار ریتون به هنرجویان عزیز اعطا می گردد.

برای پیش ثبت نام فرم زیر را پر کنید

احراز هویت(Required)
تاریخ(Required)
آدرس(Required)
ID اینستاگرام(Required)
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
حساب کاربری
تماس با ما
فروشگاه
خانه