پرش لینک ها

میکسولوژی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

میکسولوژی هنر و علم ایجاد نوشیدنی‌های منحصر به فردبا طعم های جدید، با استفاده از مواد و تکنیک های مختلف است.
میکسولوژی یکی از زمینه های علمی و کاری است که همیشه در حال توسعه است و تکنیک ها و مواد جدید همیشه به آن اضافه خواهند شد. در حالی که ممکن است برخی از افراد میکسولوژی را به عنوان یک کار ساده برای ترکیب مایعات مختلف با هم ببینند، اما در واقع این یک فرایند پیچیده است که برای ایجاد تعادل کامل بین طعم ها و بافت ها به مهارت و خلاقیت نیاز دارد.

یکی از مهمترین اصول در میکسولوژی استفاده از مواد تازه است. میوه های تازه، سبزی ها ادویه ها، آب میوه ها طعمی منحصر به فرد به نوشیدنی ها می دهند، که با مواد مصنوعی قابل تکرار نیستند. استفاده از مواد تازه نیز جذابیت بصری را به نوشیدنی ها می افزاید، زیرا رنگ ها و بافت های مواد می‌توانند نوشیدنی را جذاب تر و اشتها آورتر کنند والبته که راه حل جایزگزین استقاده از سیروپ های ریتون است که از بهترین و باکیفیت ترین میوه ها و بدون اسانس تهیه میشوند .

وقتی صحبت از میوه های تازه میشود، میوه های مختلف طعم، بافت و سطح شیرینی متفاوتی را به یک نوشیدنی می دهند. به عنوان مثال مرکبات مانند لیمو، لیمو ترش و پرتقال اغلب در نوشیدنی ها استفاده می شود تا طعمی ترش و اسیدی داشته باشد. انواع توت ها مانند تمشک، توت فرنگی و زغال اخته به شیرینی و طعم میوه ای در نوشیدنی اضافه می کنند. میوه های استوایی مانند آناناس و انبه طعمی استوایی و تازه را به نوشیدنی ها می بخشد. هنگام استفاده از گیاهان تازه و ادویه ها کاملاً مشاهده می شود که این گیاهان می توانند طعم و عطر متفاوتی را به یک نوشیدنی بدهند. نعنا در اغلب نوشیدنی ها به دلیل طعم تازه و با طراوت آن استفاده می شود، در حالی که ریحان طعم شیرین و کمی تند را ارائه می دهد. رزماری عطر و طعمی شبیه کاج به نوشیدنی اضافه می کند، در حالی که آویشن طعمی خاکی و کمی شیرین دارد.
استفاده از آب میوه های تازه نیز در میکسولوژی بسیار مهم است. آب میوه ها را می توان به عنوان ماده اصلی در یک نوشیدنی برای متعادل کردن طعم سایر مواد استفاده کرد. به عنوان مثال، آبلیمو اغلب در نوشیدنی ها استفاده می شود تا طعم ترش ایجاد کند و شیرینی سایر مواد را متعادل کند. آب پرتقال نیز می‌تواند شیرینی و طعم میوه ای را به نوشیدنی اضافه کند در حالی که آب گریپ فروت طعم ترش و کمی تلخ را اضافه می‌کند.

یکی دیگر از تکنیک های مهم در میکسولوژی هنر ترکیب کردن است. ترکیب شامل ترکیب مواد مختلف برای ایجاد یک بافت صاف و هماهنگ است. به عنوان مثال بارتندرها ممکن است میوه های تازه، یخ و سیروپ ها را باهم ترکیب کنند تا یک نوشیدنی خنک و با طراوت ایجاد کنند. مخلوط کردن همچنین می تواند برای ایجاد نوشیدنی های لایه ای استفاده شود. جایی که طعم های مختلف در لایحه‌ های جداگانه اضافه می شود تا یک نوشیدنی از نظر بصری خیره کننده و خوش طعم ایجاد شود. وقتی صحبت از ترکیب نوشیدنی ها می شود، تجهیزات مورد استفاده می تواند تفاوت زیادی در محصول نهایی ایجاد کنند. مخلوط کن ها با تنظیمات سرعت چندگانه و موتور های قوی برای ایجاد نوشیدنی های خنک صاف و خامه ای بکار میروند و مخلوط کن های دستی اغلب برای مخلوط کردن مقادیر کمی از مواد مانند گیاهان یا میوه ها به طور مستقیم در لیوان نوشیدنی یا شیکر استفاده می شود.
استفاده از گارنیش ها نیزیک تکنیک مهم در میکسولوژی است. یک تزیین خوب می‌تواند رنگ و طعمی به یک نوشیدنی اضافه کند و از نظر بصری جذاب تر و خوشمزه تر شود. گارنیش های متداول شامل برش های میوه گیاهان و گل های خوراکی است، اما بار من ها تنها با خلاقیت خود در انتخاب چاشنی عالی برای یک نوشیدنی خاص تصمیم میگیرند.
هنگام انتخاب چاشنی برای نوشیدنی مهم است که طعم و رنگ خود نوشیدنی را در نظر بگیرید یا همان چاشنی باید مکمل طعم نوشیدنی شما باشد و یا بر آن غلبه کند. به عنوان مثال یک نوشیدنی با طعم قوی مرکبات را می توان با یک تکه لیمو ترش تزیین کرد، در حالی که یک نوشیدنی با طمع شیرین را می توان با یک تکه میوه تازه یا یک شاخه نعنا تزئین کرد.
اهمیت اندازه گیری دقیق در میکسولوژی
یکی از مهم‌ترین جنبه‌های میکسولوژی استفاده از اندازه گیری های متناسب است. اندازه گیری دقیق مواد برای ایجاد یک مدل متعادل و خوش طعم بسیار مهم است. استفاده بیش از حد یا خیلی کم از یک ماده می تواند کل نوشیدنی را از بین ببرد و در نتیجه نوشیدنی بسیار شیرین، خیلی ترش و یا خیلی قوی می شود. وقتی صحبت از اندازه گیری مواد تشکیل دهنده در نوشیدنی می شود، اهمیت آن پیش از پیش به نظر میرسد. زیرا اندازه گیری های مناسب در میکسولوژی ضروری است و باعث می‌شود به اطمینان از ثبات و تعادل طعمی در نوشیدنی های ساخته شده کمک کند.استفاده بیش از حد یا خیلی کم از یک ماده می تواند طعم و تجربه کلی یک نوشیدنی را کاملاً تغییر دهد.

در میکسولوژی روش‌های مختلفی برای اندازه گیری مواد مانند جیگر، قاشق و ترازو وجود دارد. جیگرها رایج ترین ابزاری هستند که برای اندازه گیری مایعات استفاده می شوند و در اندازه های مختلف وجود دارند. قاشق های اندازه گیری را نیز می‌توان برای مقادیر مقادیر کمتر مانند یک قاشق غذاخوری یا یک قاشق چای خوری استفاده کرد. از ترازو نیز میتوان برای اندازه گیری مقادیر بیشتری از مواد مانند سیروپ یا آب میوه ها بر حسب وزن استفاده کرد. توجه به این نکته مهم است که اندازه گیری دقیق به ویژه هنگام تهیه کوکتل های کلاسیک بسیار مهم است. زیرا این نوشیدنی ها دستورالعمل های خاصی دارند که در طول زمان کامل شده اند. با این حال میکسولوژی نیز یک زمینه خلاقانه است و بعضی از بارتندرها ممکن است ترجیح دهند با نسبت ها و اندازه گیری های مختلف آزمایش کنند تا رسپی ها و دستورالعمل های منحصر به فردی را ایجاد کنند. با این وجود هر رویکردی که اتخاذ شود، تصمیم گیری های منسجم و دقیق برای دستیابی به نتایج عالی بسیار مهم است.
مشهورترین تکنیک های مولکولار میکسولوژی کدامند؟
در دانش مولکولار میکسولوژی تکنیک های زیادی در سطح پایه و پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرند، اما برخی از معروف ترین تکنیک های مورد استفاده در مولکولار میکسولوژی برای ساخت نوشیدنی های خلاقانه عبارتند از:

کروی سازی یاSpherification
این تکنیک شامل تبدیل مواد مایع به کره های کوچک یا مروارید هایی است که در دهان شما می ترکد.انجام این تکنیک را که از محبوب ترین تکنیکهای مولکولار میکسولوژی نیز هست را می‌توان از طریق دو روش به دست آورد، کروی سازی معکوس یا کروی سازی مستقیم.
اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک کروی سازی مستقیم هستید، پیشنهاد می شود به مقاله مرواریدهای آگار آگار در همین پیج نیز سری بزنید.

امولسیون سازی یا Emulsification
این تکنیک شامل ترکیب دو مایع است که معمولاً با هم مخلوط نمی شوند، مانند روغن و آب. استفاده از این تکنیک را می‌توان با استفاده از روش‌های مختلفی از جمله بهره گیری از مخلوط کن و یا ماده امولسیون کننده بدست آورد.
در این روش قطرات کوچکی از یک مایع در سراسر مایع دیگر پراکنده شده و تکنیک به کار رفته باعث می‌شود تا پایداری مخلوط حفظ شود و اجزایی شبیه به آب و روغن از هم جدا نشوند.

ایجاد کف یاFoam creation
این روش شامل استفاده از همزن برای ایجاد کف از مواد مختلف مانند سفیده تخم مرغ، خامه یا آبمیوه است.
تزریق نیتروژن یا Nitro infusion
این تکنیک شامل استفاده از نیتروژن مایع برای تزریق سریع طعم ها به موادی مانند میوه ها گیاهان و یا ادویه ها است.
حذف رطوبت یا Dehydration
این تکنیک شامل حذف رطوبت از میوه ها یا گیاهان برای ایجاد پودرهایی ست که می‌تواند برای افزودن طعم و بافت به نوشیدنی ها اضافه شود. در حقیقت با استفاده از این روش شما می توانید یک مایع را به پودر تبدیل کنید.
این تکنیک ها اغلب در میکسولوژی مولکولی برای ایجاد نوشیدنی های جذاب با بافت و طعم های منحصر به فرد استفاده می شوند و شما می توانید تمامی تکنیک های میکسولوژی را در قالب یک کمپ یا دوره آموزشی در موسسه ریتون آموزش ببینید و سپس وارد بازار کار شوید، زیرا با استفاده از انجام این تکنیک ها که در دنیای میکسولوژی منحصر به فرد و جدید به حساب می آیند، شما قادرید طعم های جدید خلق کرده و با استفاده از این تکنیک ها نوشیدنی های منحصر به فرد با توجه به کانسپت مجموعه ایجاد کنید.

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
Home
Account
Cart
Search